Magunkról dióhéjban:
A Pisztráng Kör Waldorf Természetvédő és Természetjáró Egyesületet (röviden: Pisztráng Kör Egyesület, PKE) 1998-ban az emberek természetismeretének és természet-szeretetének elmélyítése céljával hoztuk létre, azért, hogy egészséges, fenntartható módon élhessünk együtt Földünkkel. Tevékenységeink szerteágazóak: pl. természetismereti vízitúrák, kerékpártúrák, e-bike túrák, szolárhajós túrák, vándortáborok szervezése, erdei iskola, ökopark és oktatóközpont, valamint közösségi szálláshelyek működtetése, interaktív kiállítások és környezetvédelmi programok tervezése, megvalósítása, élőhely-felmérés, hulladékgyűjtő és folyótisztító napok szervezése, biokertészkedés oktatása, módszertani könyvek, brossúrák írása, kiadása stb.
2016-ban
PRO RÉGIÓ Díjat kapott az egyesületünk dr. Seszták Miklóstól, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetőjétől.
2023-ban Aktív Magyarorszáért Díjat kaptunk Révész Máriusz Államtitkár úrtól és dr. Gulyás Gergely Miniszter úrtól.
2024-ben a Mosonmagyaróvári Ipartestület díját is megkapta Egyesületünk vezetője Fűzfa Zoltán, melyet Winkler Károly úrtól és dr. Nagy István Agrárminiszter úrtól vehettünk át.
2024-ben a Bridge Budapest jóvoltából az EDISON 100 Fenntarthatósági Díját is megkaptuk. Hálás köszönet érte.
Köszönjük munkatársainknak, tagjainknak és önkénteseinknek eddigi munkájukat, mellyel kiérdemeltük ezeket az elismeréseket!
Főbb tevékenységeink:
- Természetismereti programok szervezése.
- Kenutúrák szervezése elsősorban a Szigetköz változatos vízterein és a Nagy-Dunán.
- A Dunaszigeti Ökopark, a Szigetköz Élményközpont és Közösségi Szálláshelyek működtetése és fejlesztése.
- Az Interaktív természetismereti kiállítások fejlesztése és bemutatása.
- Környezeti nevelési programok szervezése iskolákban.
- Tematikus nyári táborok szervezése.
- A Szigetközi-Csallóközi Nemzeti (nemzetközi) Park ügyének előmozdítása: örömmel jelentjük, hogy a Szigetközi Natúrpark címet sikerült megszereznünk!
- Tanártovábbképzések szervezése.
- Szigetközi vízi és szárazföldi tanösvények kijelölése és hozzájuk szakmai anyagok kiadása.
- Tanulmányutak szervezése egyesületünk tagságának a környezeti nevelés témakörében.
- Csapatépítő programok szervezése, lebonyolítása.
- Közösségi kincskereső ösvények kialakításának szervezése!
- Sérült, hátrányos helyzetű fiatalok részére programok szervezése. Szociális foglalkoztató megvalósítása!
Egy kis válogatás eddigi főbb programjainkból:
1998
- Ekkor kezdtünk nyári természetismereti-környezetvédelmi táborokat szervezni és lebonyolítani, melyeket azóta is folyamatosan megrendezünk.
- A miskolci baráthegyen biogazdálkodás tanítása (2006-óta Dunaszigeten is).
1999
- A Hálózat az Élővizekért országos találkozóját rendeztük meg Felső-Hámorban.
1999- 2000
- A Barátok útja tanösvény megvalósítása Miskolcon.
2000
- Tavasszal megalakult mosonmagyaróvári helyi csoportunk.
2002
- Tavasszal megkezdte működését Dunaszigeti Oktató bázisunk.
- Ősze óta minden évben megrendezzük interaktív természetismereti vándorkiállításunkat.
2003
- Három környezeti nevelésben jól használható könyv kiadása: Rajzolás a természet könyvéből, Kincskereső kézikönyve, A növények metamorfózisa, a könyvek azóta is megvásárolhatóak.
- Tavasszal együttműködési megállapodást kötöttünk a Fertő-Hanság Nemzeti Parkkal, hogy a Szigetközben környezeti nevelési feladatokat lássunk el.
2005
- Ősszel megkezdtük a dunaszigeti Tündérsziget Ökopark kialakítását.
2006
- Tavasza óta együttműködünk ökoturisztikai és környezeti nevelési projektekben az ausztriai Donauauen National Parkkal és a pozsonyi BROZ szervezettel.
- Szent Mihály napján megrendeztük első Falubájk és Tájevező versenyünket, melyen azóta egyre nagyobb létszámmal vesznek részt lelkes bringások, vízitúrázók. HUSK Interreg "Aranynéző" pályázat vezető partnereként valósult meg ezen programunk.
2008
- Tavaszán 10 évesek lettünk és ennek örömére átadtuk a Leader támogatásból megvalósult interaktív kiállításunkat a Dunaszigeti Tájközpontunkban.
2009
- A PANNON GSM támogatásával felépítettünk első természetmegfigyelő lesünket Rajkán a Szivárgó-csatorna partján, egy hódvárral szemben. Ezt sajnos az idő megemésztette és 2022-ben lebontásra került.
- Decemberben adtuk át az ártér madárvilága című kiállításunkat, melyet eddig 40 helyszínen mutattunk be a közönségnek, jelenleg tájközpontunkban tekinthető meg! Nemzetközi LIFE pályázatból valósult meg a pozsonyi BROZ szervezettel együttműködve.
- 2009-óta rendezünk ÖKO-FOLK Fesztivált Dunaszigeten.
2010
- HUSK "Egy hajóban evezünk" projekt támogatással 2 Nemzetközi program is szerveződött nálunk: Hajóépítő tábor és egy Bécs-Vác vízminőségvizsgálati vándortábor.
2011
- Májusban adtuk át új interaktív természetismereti kiállításunkat, melynek témája az Északi pocok és a nádasok élővilága, ez a kiállításunk a pozsonyi BROZ szervezettel közös LIFE "Microtus" projekt keretében valósult meg, jelenleg 5 év szereplés után a raktárunkban pihen...
2011- 2013
- Között egy talajvédelmi projektben dolgoztunk a BIENE osztrák szervezettel, Nyugat-Magyarországi Egyetemmel, valamint Mosonmagyaróvár Önkormányzatával.
2012
- Januártól egy újabb jelentős környezeti nevelési projektbe kezdtünk a pozsonyi BROZ szervezettel, melynek során különleges megfigyelőhelyeket és újfajta tanösvényeket alakítottunk ki a Szigetközben és szlovákiai partnereink a Csallóközben. 2022-ben ezek a lesek az AÖFK segítségével megújultak.
- Ősszel egy teljesen új programot indítottunk Öko-mobil Flotta névvel, mely SKHU Interreg "Nat-Net Duna/Dunaj" projekt keretében valósult meg.
2013
- Nyáron átadtuk az Ökoparkban az új szálláshelyeinket, így négy téglaházban 12-12 férőhellyel bővültünk. Országos Szigetköz Ismereti Versenyt hirdettünk, melynek nyertesei nálunk táborozhattak.
- Októberben terepi szakmai segítségünkkel elkészült a Vad Szigetköz című nagyszerű természetfilm Mosonyi Szabolcs jóvoltából. A youtube-on megtaláljátok, okvetlenül nézzétek meg!
2014
- Elején elkészült első ökoparkos madármegfigyelő lesünk és ezt követte a MAPEI CSR tevékenysége jóvoltából két újabb. 20 zöld geocaching útvonalat és pontot is kialakítottunk.
2015
- Kiadtuk a Szigetközi túra zsebkönyvet, mely sok hasznos tudnivalót, térképeket, túrajavaslatokat, határozókat tartalmaz, az Élményközpontban megvásárolható.
2016
- Tavasztól - egy LIFE "Natura 2000" pályázatnak köszönhetően - elérhető "VADLESŐ" villanymotoros, mobil-vízi-lesünk, melyet akár több napos természetfotós túrákra is igénybe lehet venni.
- Februárban Pozsonyban a Környezetvédelmi Minisztériumban megnyitottuk az új interaktív kiállításunkat, melynek címe "A FAL - mint élőhely, a gyurgyalag, partifecske és jégmadár szemével". A vándorkiállítás tavaly augusztusban érkezett Magyarországra, a jelenleg Szlovákiában a nagy-léli magtárban a BROZ farmján kipróbálható.
- Gyarapodott az Ökoparkunk 3,3 hektárral, melynek nagy részén gyepet és ligeterdő foltokat telepítettünk. 2 új karámot építettünk, hogy birkáinknak igazi "ártéri" szigetről-szigetre "úsztatott" életmódjuk lehessen.
2017
- Március 31-én átadtuk az ország legnagyobb napóráját a dunaszigeti Önkormányzattal és az Ötsziget Faluszépítő Egyesülettel karöltve.
2018
- Tavasszal mi szerveztük az európai mobil környezeti nevelési laborok világtalálkozóját itt Dunaszigeten. 32 résztvevővel, 7 guruló tanteremmel 4 országból.
- Márciusban bemutatkozott Csíbor Laborunk és megkezdi környezeti nevelési misszióját, az SKHU Interreg "Nat-Net Duna/Dunaj II. projektből finanszírozva.
- Tavasza óta az MKKSz-szel közösen rendezzük a szigetközi hullámtéri Vizivándor kenutúrákat.
- Júniusban megnyílt új interaktív kiállításunk az ártéri erdőkről a Tájközpontunkban. SKHU Interreg "Nat-Net Duna/Dunaj II. projektből finanszírozva.
2019
- Új szolárhajónk sok csoportnak okozott felejthetetlen őszi kalandokat. Ha még nem próbáltátok, gyertek el és élvezzétek a Szigetközi naplemetét csendes szolárhajónk ringatásában! SKHU Interreg "Nat-Net Duna/Dunaj II." projektből finanszírozva.
2020
- Tavasszal indult volna a Microtus Minibus, de láthatatlan ellenségünk parkoló pályára tette :(
- Novemberben elindult eddigi legnagyobb projektünk az Ecoregion SKHU, melynek köszönhetően egy négy évszakos, 520 m2-es élményközponttal bővülhetünk (bővebben a projektjeink menüpont alatt)
2021
- Májusban végre lazult a korona szorítása és elindulhatott Microtus minibuszunk, hogy minél több diákcsoporthoz hozza közelebb a természetet! LIFE "Microtus II." projektből finanszírozva.
- Nyáron több mint 600 diák közreműködésével elkészült az új gyógynövénykertünk, melyben a fűzkápolnánk köré épültek organikus formában a lugasok, magaságyások, fűszerspirál, rovarhotel, mélymulcsos ágyások és egy 50 férőhelyes napvitorlás nyitott foglalkoztató tér is. Köszönjük az EU Interreg Kisprojekt Alapjának támogatását.
2022
- Tavasszal kigurult 15 új e-bike-unk az Ökoparkból, nyergükben lelkes nyugdíjasokkal. Várjuk a további nyugdíjas jelentkezőket! SKHU Interreg "ESD Duna/Dunaj" projektből finanszírozva.
- Télen belefogtunk az eddigi legnagyobb konzorciummal közösen a fenntarthatóságra nevelésbe: Trans4num (bővebben a projektjeink alatt)
2023
- Ősszel elkészült a Szigetköz Élményközpontunk és dec. 15-én ünnepélyes átadást követően megnyitotta kapuit is.
2024
- Tavasszal izgalmas projektheteket tartottunk középiskolás diákoknak az Eleven Bolygónkról.
- Nyáron elindult LIFE+ Resistance projektünk, melyben izgalmas témákat feszegetünk...
- Ősszel megkezdtük a BaNEx projektünket, mellyel fogyatékkal élőket szeretnénk intenzív természetélményekhez juttatni.
2025-ben még több és változatosabb programok várnak vendégeinkre!
Éves beszámolóink elérhetőek:
https://birosag.hu/civil-szervezetek-nevjegyzeke